Türkiye'de Çocuk İşçi Sayısında Rekor Artış!..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Kayıt altına alınmayan çocuk işçiler ve çıraklarla birlikte Türkiye’de çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı. Bu rakam Türkiye’nin çalışma yaşamı için çok ürkütücü” dedi.
Bu haber 2017-06-13 13:36:49 eklenmiş ve 450 kez görüntülenmiştir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Kayıt altına alınmayan çocuk işçiler ve çıraklarla birlikte Türkiye’de çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı. Bu rakam Türkiye’nin çalışma yaşamı için çok ürkütücü” dedi. Ağbaba, Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’nin öncelikli çözmesi gereken konuların başında gelen çocuk işçiliği sorununun her geçen gün daha da içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirtti.

Okulda kalem tutması gereken ellerin sanayide çekiç tuttuğunu, sokakta oynaması beklenen çocukların çalışmaya mecbur bırakıldığını, ucuz iş gücü olarak görülüp sömürüldüğünü ifade eden Ağbaba, şunları kaydetti: “2012 yılında 601 bin olan 15-17 yaş arası çocuk işçi sayısı, 2016 yılı sonunda 709 bine yükselmiş durumda. Kayıt altına alınmayan çocuk işçiler ve çıraklarla birlikte bu sayının 2 milyona yaklaştığı belirtiliyor. Çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı çalışıyor. Öte yandan iş cinayetlerin en masum kurbanları da maalesef çocuklarımız. 2016 yılında çalışırken hayatını kaybeden çocuk sayısı 56. Henüz 18 yaşını bile göremeden bu hayattan koparılan çocuklarımız Türkiye’nin gizlenen gerçeklerini  yüzümüze vurmaya devam ediyor.12-13 yaşındaki çocukların çok ağır şartlarda çalıştırılmasının en önemli sebebi yanlış sosyal politikalar, yanlış emek politikaları, yokluk ve yoksulluktur. 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği Mücadele Günü, bu gerçeklerin konuşulduğu ve çözüm yollarının ortaya konulduğu gün olmalıdır.

”Ağbaba, Suriye’den göç eden çocukların da çalışma hayatının en dikkat çeken kayıt dışı unsurları olduğunu belirtirken, 30 Mart 2017 tarihinde yayınlanan resmi rakamlara göre, Türkiye’de geçici koruma kapsamında 2 milyon 969 bin Suriyeli’nin 1 milyon 358 bininin yani yüzde 45’inin 18 yaşın altında olduğunu kaydetti. Ağbaba, Suriyeli çocukların yarıya yakınının eğitim olanaklarından yararlanamadığı için kayıt dışı sektörlerde çalıştığını ifade etti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer EĞİTİM haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir Adim Group Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Yaygın Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım Www.BirAdımGroup.com Turan KAYĞUSUZ Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi