TANZİM SATIŞLARDA ÇARE OLAMADI!..

Sebze ve meyve fiyatlarındaki yüksekliğin önüne geçebilmek için kurulan Tanzim satış noktaları, gıda fiyatlarındaki artışı durduramadı.
Bu haber 2019-03-28 22:05:47 eklenmiş ve 232 kez görüntülenmiştir.
Sebze ve meyve fiyatlarındaki yüksekliğin önüne geçebilmek için kurulan Tanzim satış noktaları, gıda fiyatlarındaki artışı durduramadı. Gıda fiyatları Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 2,7 oranında artış kaydetti. Bir yıllık artış ise yüzde 50.8 oldu. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, Ankara’daki pazar ve marketlerden düzenli olarak derlediği fiyatları esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Mart ayı sonuçları açıklandı.

YÜZDE 2.7 ARTIŞ

Sonuçlara göre; İktidarın, üretimi dolayısıyla gıda arzını artıracak önlemler ve fiyat istikrarını sağlayacak parasal politikalar yerine uygulamayı tercih ettiği “tanzim satış” gibi geçici yöntemler gıda fiyatlarındaki artışı durduramadı. Gıda fiyatları Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 2,7 oranında artış kaydetti.

“YOKSULLAR GIDA HARCAMALARININ BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ EKMEK, TAHIL VE SEBZEYE AYIRDI”

Raporda şu noktalar yer aldı:

“Tüketim harcamaları araştırmaları, en yoksul yüzde 10’luk kesimin harcadığı her 100 liranın 31 lirasını gıda için yaptığını, en zengin yüzde 10’luk kesimin 100 liralık harcaması içerisinde gıdanın aldığı payın ise 13 lirada kaldığını gösteriyor. Dolayısıyla gıda fiyatlarında yaşanan artış ve azalışlar yoksulların bütçesini zenginlere göre çok daha derinden etkiliyor.KAMUAR’ın araştırmasına göre Türkiye’deki aileler gıda için harcadıkları her 100 liranın 17,9 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünlere harcıyor. Diğer ülkelere göre miktar olarak çok az tüketilmesine rağmen, dünyanın belki de en yüksek fiyatlarının geçerli olması nedeniyle et ve balık için yapılan harcamalar ise gıda harcamalarının yüzde 22,4’ünü oluşturuyor. Süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri ile yumurtanın gıda harcamaları içerisindeki payı ise yüzde 13,4’ü buluyor. Türkiye’de gıda için harcanan her 100 liranın 5,5 lirası tereyağı dışındaki yağlara, 10,8 lirası meyveye, 15,1 lirası sebzeye, 6,1 lirası şeker, reçel, bal gibi gıda ürünlerine, 3,1 lirası çay ve kahveye, 3,6 lirası alkolsüz içeceklere, 2,2 lirası ise diğer gıda maddelerine ayrılıyor.

Bu arada TÜİK’in araştırmalarına göre yoksullar gıda harcamalarının büyük bölümünü ekmek, tahıl ve sebzeye ayırırken, zenginlerin gıda harcamalarının büyük bölümünü et balık ve deniz ürünleri meydana getiriyor. Türkiye’de başta hayvancılık olmak üzere tarım sektörünün üretimindeki artışın, talep artışının gerisinde kalması, bazı ürünlerde üretimin azalması, üreticiyle tüketici arasındaki zincirde yer alan aracıların yüksek kar oranları ve diğer nedenlerle gıda fiyatlarında yaşanan yükselişten en büyük zararı, gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan ve enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan yoksul kesimler görüyor. Mart ayında gıda harcamaları şubat ayına göre yüzde 2,74 oranında artış kaydetti.”

“YILIN İLK ÜÇ AYINDA GIDA FİYATLARINDA TOPLAM YÜZDE 16,32 ORANINDA YÜKSELİŞ YAŞANDI”

Raporda ayrıca şu hususlar yer aldı:

“Mart’ta, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 4,22 oranında artış yaşanırken, et-balık harcamalarında ise beyaz et ve koyun eti ve balık fiyatlarına bağlı olarak yüzde 5,42 oranında artış gözlendi. Mart’ta süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamaları yüzde 0,2 oranında azalırken, katı ve sıvı yağ fiyatlarında yüzde 2,17 oranında arttı.

Meyve harcamalarının yüzde 27,19 oranında arttığı Mart ayında sebze harcamalarında ise bir önceki aya göre yüzde 15,52 oranında azalma gözlendi. Bakliyat fiyatları yüzde 8,84 oranında azalırken, salça, zeytin, bal, çay tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer gıda fiyatlarında da yüzde 4,81 oranında artış oldu.

Yılın ilk üç ayında gıda fiyatlarında toplam yüzde 16,32 oranında yükseliş yaşandı. Geçen yılın aralık ayına göre ekmek, un, bulgur vb. gıda ürünlerinin fiyatları yüzde 3,91 artarken, et ve balık fiyatları yüzde 3,69 oranında azaldı. Süt ve süt ürünlerinin fiyatlarında yüzde 21,83, meyve fiyatlarında yüzde 32,5, sebze fiyatlarında yüzde 50,97, bakliyat fiyatlarında yüzde 0,8 artış oldu. Yağ fiyatlarının yüzde 1,88 oranında arttığı bu dönemde, diğer gıda fiyatlarında ise yüzde 5,59 oranında yükseliş yaşandı.

YILLIK ARTIŞ YÜZDE 50.86

KAMUAR’ın açıkladığı raporda yıllık gıda artış rakamlarına da yer verildi. Raporda şu ifadeler kullanıldı: “Gıda harcamalarında bir önceki yılın aynı ayına göre (Mart 2018) göre ise yüzde 50,86 oranında artış gözlendi.

Mart 2019 itibariyle son bir yılda ekmek, un, bulgur, makarna ve benzerlerinin fiyatlarında yüzde 24,35, et-balık fiyatlarında 17,02, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 47,8oranında artış kaydedildi. Mart 2018’e göre katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 17,39 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 109,24 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 145,92 oranında artış gösterdi. Bakliyat fiyatları yüzde 16,91 diğer gıda fiyatları ise yüzde 18,79 oranında arttı.”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer EKONOMİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir Adim Group Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Yaygın Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım Www.BirAdımGroup.com Turan KAYĞUSUZ Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi