TARIM İŞÇİLERİ İSYANDA!..

Tarım işçileri düşük ücret, sağlıksız barınma koşullarında ve sigortasız çalışıyor. İşçilerin çocukları da eğitimden mahrum kalıyor.
Bu haber 2020-10-07 11:43:49 eklenmiş ve 337 kez görüntülenmiştir.

Tarım işçilerinin çalışma ve barınma koşulları, iki yüzyıl öncesi ile neredeyse aynı durumda. Yasalarda işçiler için düzenlenen haklar tarım işçileri için fiili geçerli değil.

Geçen haftalarda Çukurova ve Amik Ovası’nı kapsayan geniş bir alanda, Adana, Mersin ve Hatay illerinde iş bırakma eylemi yapan işçilerin anlattıkları bu tabloyu bir kez daha gözler önünde serdi.

BEŞ ÇOCUK VAR, YEVMİYE 95 LİRA

Adana’da Tuzla yolu üzerinde bir bahçede limon istiflerken Evrensel'in konuştuğu Ercan Altuntaş, hak almak için iş bırakmanın iyi olduğunu ancak 95 liranın yeterli bir ücret olmadığını ifade etti. Yevmiyenin en az 120 lira olması gerektiğini belirten Altuntaş, “5 çocuğum var. 95 liraya ne yapalım, nasıl edelim? Bu yevmiye ile geçim olmaz. Bir tüp 110, 120 olmuş. Ben 95 lira alacağım, bir daha gideceğim ki üstüne ekleyip tüp alayım. Ev kirası yıllık 6-7 bin lira. Bu parayla kira mı vereceksin, elektriği, suyu mu ödeyeceksin, karnını mı doyuracaksın? Bu gidişle aç kalacağız” dedi.

"BAYILIRSAM BİR BARDAK SU VERİYORLAR"

Karagöçer civarında fıstık hasadı bitmiş bir tarlada başak toplayan kadınlar ise sağlıklı koşullarda çalışmadıklarını, sigortalarının yapılmadığını anlatıyorlar. Tarım işçilerinden Kader, sigortalı çalışmak istediklerini anlatıyor:

 

“Kendimizi koruyamıyoruz, doğru dürüst hastaneye gidemiyoruz, ilaçlarımızı alamıyoruz. Test yapılmıyor. Bakıyoruz başka yerlerde test yapılıyor. Ama devletin bize hiçbir yardımı dokunmuyor. Mesela tarlada bayıldım ben, bir bardak su veriyorlar. Tarlanın başında oturtuyorlar. Orada bırakıyorlar. Kalkarsa kalkar kalkmazsa orada ölür gider. Ne tedavi var ne sağlık. Ulaşım aracımız da yok. Hastanedir, bir yardımdır, bir ambulans çağırma yok. Kendi haline bırakıyorlar. İşlerini düşünüyorlar yani. Sigortalı olursak böyle olmaz.”

"NE TABLET VAR NE İNTERNET"

Çocuklarının kendileri gibi yoksulluğa itilmemesi için “Onlar da bizim gibi çürümesin, okusun” diyen işçiler, ancak eve giren ücretin artması için çocuklarını tarlalarda çalıştırmak durumunda kalıyor.

Çocuklar pandemi günlerinde de internet ve tablete ulaşımları olmadığı için eğitimin tamamen dışında kalmış durumda.

 

Karagöçler’de çadırda yaşayan Songül Işık, bırakacak yeri olmadığı için çocukları da peşinde getirirken; 1, 4 ve 6’ncı sınıfa giden 3 çocuğu var. Öğretmenin arayıp eğitimi uzaktan yapacağını söylediğini anlatan Işık, “Ama ne tablet ne internet ne de telefon var. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” diyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer YAŞAM haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir Adim Group Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Yaygın Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım Www.BirAdımGroup.com Turan KAYĞUSUZ Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi