GÜNDEMİMİZ YEREL SEÇİMLER!..


Bu makale 2019-02-13 13:28:14 eklenmiş ve 1054 kez görüntülenmiştir.
Niyazi KOÇ

 

Yerel yönetim yani,  Belediye Başkanlarının ve meclis üyeleri ile birlikte muhtarlıklarında seçimlerine kısa bir süre kalması ile birlikte  adaylar sahaya inerek çalışmaya başladılar ama  vatandaşta heyecan yok!..

Vatandaş geçim derdinde, kredi kartlarını ödeme derdinde, çocuklarına, yakınlarına iş bulma derdinde.. Çünkü; Ekonomide bir yandan başta temel gıda ürünlerinde fiyatlar  artmasına rağmen  üretimde ciddi sıkıntıların olduğu gerçeğini de göz ardı edemeyiz..

Adana’mıza gelince…

Yerel seçimlerin günü yaklaştıkça adaylarda sahaya inerek seçim çalışmalarını yoğunlaştırdı. Şu ana kadar adaylar bol bol mahalle ziyaretleri yapmakta, esnaf ziyareti yapmakta ve vatandaşı öpmeye devam etmektedirler. Şu ana kadar kentin kaderini değiştirecek, vatandaşın yaşamını kolaylaştıracak, ekonomik yaşama katkı sunacak bir proje duyamadık, göremedik. Büyükşehir yerine bütünşehir kavramını kullanmak daha doğru olur düşüncesindeyim. Çünkü Büyükşehirin görev kapsamı o şehrin tüm il sınırlarıdır…

Şimdi gelelim adaylara; Uzun tartışmalar ve beklemelerden sonra AK Parti ve MHP’nin birlikteliği Cumhur ittifakının Adayı mevcut başkan MHP’li başkan Hüseyin Sözlü olurken CHP’nin İYİ Parti ile birlikte yaptığı ve HDP’nin de yancı olarak destek verdiği Millet ittifakının adayı da mevcut Seyhan Belediye Başkanı  Zeydan Karalar oldu. AK Parti 24 Haziran seçimlerinde birinci parti olduğu Adana Büyükşehir belediyesini İttifak ortağı olduğu MHP’ye bırakırken merkezde sadece Yüreğir ve Seyhan ilçesinde aday gösterirken Çukurova ve Sarıçam ilçelerini de MHP’ye bırakarak aslında Adana’dan kerhen de olsa vazgeçtiğini ortaya koymuştur. Adana’da Büyükşehirin MHP’ye bırakılması AK Parti tabanında olduğu gibi yönetim katında da fazla benimsenmese kol kırılır yen içinde kalır mantığı ile sessiz kalınırken birçok AK Partili de kan kusup kızılcık şerbeti içtim anlayışla sessizce beklemektedir. Bu durumdan en çok memnun olan MHP tabanı ve yöneticileridir. Bu dönemde Büyükşehir Belediyesi Adana’lının Belediyesi olmaktan çok MHP’nin belediyesi durumuna gelmiştir. Büyük reklam kampanyası ile tanıtımı yapılan projelerin birçoğunun tamamlanmamış olmasına rağmen yerel medyanın da desteği bir şekilde alınarak bitirilmiş gibi tanıtımının yapılması vatandaşın gözünden kaçmamaktadır.

CHP ise İYİ Parti’ninde ittifak desteğini de alarak Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı Büyükşehir adayı olarak açıklayarak iddialı olduğunu belirmiştir. Zeydan Karalar sürekli sahada çalışarak, vatandaşla bütünleşerek, dokunarak partili partisiz  her kesimde  sempati kazanan ve gittiği her yerde ilgi ile karşılanmakta  olup seçimde  oldukça iddialı olduğunu ortaya koymuştur.

Adana’nın kaderini belirleyecek ilçe ise SEYHAN ilçesidir…. Cumhur ittifakı burayı AK Partiye bırakmıştır nedense ve aday olarak da AK Parti eski il başkanı Fikret Yeni aday gösterilmiştir. Fikret Yeni uzun zaman İl Başkanlığı koltuğunu korumuş ve partinin de ileri gelenlerinin sürekli olarak özel ilgisine mazhar olmuştur.Hakkında kamuoyuna yansıyan ve çeşitli tartışmalara da neden olan  FETÖ’nün finans kaynaklarından Bank Asya’nın  avukatlığını yaptığı  iddialarına  maruz kalmışken bu konuda  aydınlatıcı bir açıklama yapılmadan  Seyhan gibi önemli bir ilçeye aday  belediye başkan adayı yapılması oldukça düşündürücü  değil midir.Yine geçmişte MHP’li Büyükşehir belediye başkanı Hüseyin Sözlü ile kamuoyunda yansıyan polemikleri de unutulmuş değildir..Geldiğimiz durumda her iki başkan adayının da geçmişte hiç böyle bir yaşanmamış gibi canciğer kuzu sarması olması siyasetin bir gereği olsa gerek..

CHP’ye gelince uzun bir bekleme süreci sonrası Akif Kemal Akay  aday gösterildi. Parti tabanında beklenen aday değildi. Partinin tabanı ve anketler İbrahim Özdiş’i göstermesine rağmen dengeler denilerek, yerli aday olsun denilerek Akif Kemal Akay aday gösterildi. A.Kemal Akay’da yıllardır CHP’de çeşitli kademelerde görev almış başarılı bir kişiliktir. Kamuoyunda çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile tanınmaktadır.

Merkez ilçe belediyelerine gelince CHP beklendiği gibi mevcut Başkan Soner  Çetin ile devam kararı almış olması CHP tabanından heyecan yaratmadı. Mevcut Başkan Çukurova gibi fazla sorunu olmayan bir ilçede çok başarılı çalışmalar yapmadığı konusu ilçede yaşayanların ortak düşüncesidir. Çukurova ilçesinde halen doğru düzgün asfaltı olmayan yolların olduğu bir gerçektir. Kültürel faaliyetlere gelince kendine yakın kendilerine övgüler düzen yazar-çizer takımını getirerek dostlar alışverişte görsün tarzında çalışmalar yapılmıştır. Buna rağmen ciddi sıkıntılar olsa da seçimin favorisi olarak gözükmektedir. Cumhur ittifakı ise burayı MHP’ye bırakmıştır. MHP ise burada iddialı bir aday göstermek yerine kazanmaktan oldukça uzak pasif görünümlü bir adayı göstererek  burada seçim kazanmak gibi bir iddiasının olmadığını göstermiştir.

Yüreğir ilçesinde ise Cumhur ittifakı burayı AK Partiye bırakmıştır. İki dönemdir AK Partiden Belediye Başkanlığına seçilen ve burada oldukça başarılı çalışmalara imza atan Mahmut Çelikcan yerine Yüreğir ilçesi ile yakın ilgisi olmayan bir kişi aday olarak gösterilmiştir. İki dönem başarılı çalışmalar yapan ilçenin çehresini değiştiren yatırımlara öncülük eden, sosyal belediyeciliğin en çarpıcı örneklerini hayata geçiren Mahmut Çelikcan yerine nedense parti içi dengelerinde etkisi ile başkası aday olarak gösterilmiştir.

CHP ve İYİ Partinin oluşturduğu HDP’nin ise yancı olarak destek verdiği Millet ittifakı  ise eğitimci Kamuran Karaca’yı aday göstermiştir. Şu ana kadar  Kamuran Karaca’nın kamuoyuna yansıyan etkili bir çalışması söz konusu değildir. Seçimlere oldukça kısa bir süre kalmış olması da Kamuran Karaca için bir handikap oluşturmaz inşallah…

Sarıçam ilçesine gelince; MHP’nin kalesi olarak bilinen bu ilçemizde Cumhur ittifakının adayı olarak mevcut başkan MHP’li Bilal Uludağ ile devam kararı almıştır. Millet ittifakı bu ilçeyi İYİ Partiye bırakmış olup eski MHP ilçe başkanlarından Mehmet Koca’yı aday olarak göstermiştir. Bu duruma tepki gösteren CHP ilçe başkanı Celal Güven’de istifa ederek DSP’nin adayı olarak sahneye çıkmıştır.

Adana da yerel siyasetin ana gündemi seçimler…Başkan adayları  belli olduktan sonra  gözler Belediye meclis üyeliklerine  çevrilmiş durumda adaylar arasında  asıl rekabet de burada.

Seçim gündeminde hep ittifaklar konuşulmakta, ittifak adayları kesin olarak favori gösterilmektedir. Oysaki seçime sadece ittifak adayları girmiyor. Başta DSP olmak üzere Vatan Partisi, Demokrat Parti,Büyük Birlik ve Saadet Partisi de seçimlere girmektedir. Medya ise seçimlere iki ittifakın girdiği görüntüsünü kamuoyuna yansıtarak diğer partilere pek alan açmamaktadır. Ne var ki bu Partilerin küçük de olsa pek fazla iddiası da olmasa az da olsa  belirli oy potansiyelini de göz ardı etmemek gerekir.

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir Adim Group Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Yaygın Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım Www.BirAdımGroup.com Turan KAYĞUSUZ Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi