Vizyonsuz Kent… ADANA


Bu makale 2019-11-04 13:51:43 eklenmiş ve 1183 kez görüntülenmiştir.
Niyazi KOÇ

 

Bulunduğu konum itibariyle, yer aldığı coğrafya ve tarihi geçmişi ile Adana önemli kentlerden biri olmasına rağmen maalesef günümüzün en talihsiz kentlerinden biri konumunda bulunmaktadır. Yıllardan beri kifayetsiz muhterislerin yönettiği bir kent olmasından dolayı gereken konumunun çok ama çok gerisinde kalmıştır.

Bir zamanlar sanayileşmenin başkentiydi, bereketli toprakları ile de tarımsal üretiminde önde gelen kentlerden biriydi. O zamanlar zenginleriyle ünlü, her yerinden bereket fışkıran cazibe merkezi bir kent idi Adanamız.

Ya şimdilerde tarım alanları beton yığınlarına dönüştürülmüş, açgözlü rantçıların insafına terkedilmiş durumda. Doğru dürüst imar düzenlemesi bile olmayan yolunu bulananın istediği yere beton binalar ile doldurduğu, kentin çevresinin ise yaşanamaz nitelikteki evlerde binlerce insanın olumsuz koşullarda yaşamak zorunda bırakıldığı, niteliksiz göçün doldurduğu işsizler cehennem bir kent. Yoksulluğun ve yolsuzluğun at başı gittiği ve cehaletin hakim olduğu bir kent durumundayız.

Son yıllarda Suriye’den gelenlerinde kentin her yanına dağılarak yerleşmesi ile de sorunlar daha da çıkmaz bir hale gelmiş durumdadır.

Ya Adana’yı yönetenler ne yapıyor?..

Onlar da tribünlere oynamaya devam ediyorlar… Belediye başkanları şimdiden gelecek seçimde nasıl aday olabilirim derdindeler. Kalıcı işler yapmaktan çok yaptıkları parkları, yolları anlatan afişler ile şehrin her yanını donatarak görüntü kirliliği oluşturuyorlar. Zamanı da kalıcı projeler yapmak yerine şenlikler, festivaller düzenleyerek doldurmaya devam ediyorlar. Vatandaşın hayatını kolaylaştırıcı  her herhangi bir proje yaşama geçirilmiş değil ne yazık ki!..

Ya kendilerine sivil toplum örgütü diyen zat- ı  muhteremlere ne demeli!.

Yaptıkları iş, bol bol demeç vermek, medyaya haber bülteni servis etmekten ibaret. Adana’ya yön vermek iddiasında olup günlük çıkarlar peşindeler.

Yönetenlerin, sivil toplum örgütlerinin, medyanın bu kadar gürültü çıkarmasına rağmen bir araya gelinip kentin vizyonunu ve misyonunu belirleyip hedefler koyan bir  eylem çizgisi  izlemek yerine günü kurtarma peşindeler. Bir kesim kalkıp Adana Tarım ile kalkınır, bir diğer kesim yok olmaz  sanayileşme derken diğer bir kesimde  Turizm ile kalkınır demektedir.

Adana’yı ele alan ciddi anlamda bir SWOT analiz yapılmış mı yapılmamış mı belli belli değil.. Bazı belediyeler şimdilerde moda olan stratejik kalkınma belgesi derken bazıları da durmadan gerçekleştirilmeyen projeleri anlatıp duruyorlar. Öncelikle Adana’nın her bakımdan kuvvetli ve zayıf yönleri gerçekçi bir biçimde tespit edilmelidir. Bunların tartışılarak ve belirli bir mutabakat sağlanmalıdır. Başta Büyükşehir belediyesi olmak üzere her belediye kendi bölgesi ile ilgili bu analizi yapmalı ve kamuoyu ile paylaşmalıdır.

Adana’mızın devasa bir şehir içi trafik sorunu ortada duruyor, toplu ulaşım ise tam bir çıkmazda. Aşırı çarpık yapılaşma, sağlıksız yaşam koşulları, Suriyeliler’in durumu, dilencilik, uyuşturucu kullanımı, kentlilik bilincinin yetersiz olması, eğitim kurumlarının yetersizliği ve elverişli konumda olmaması gibi olumsuzluklar ortada duran gerçeklerdir.

Öte yandan bulunduğu konum itibariyle kara, deniz, hava ulaşımına uygun olması, üniversite ortamının gelişmeye uygun olması, sanayileşme kültürüne sahip olması, geniş tarım arazileri ile tarımsal kalkınmaya uygun olması, tarihi ve turizm değerlerine sahip olması gibi de geniş avantajlara sahip bir şehirdir Adana…

Bu gerçekleri belirleyip çözüm önerileri de bu duruma uygun olarak belirlenmelidir. Sonrasında da Adana’nın VİZYON ve MİSYON’u ortaya konulmalı ve kamuoyu ile de paylaşılmalıdır.

Yoksa anlatılan her şey ATMASYON’dan ileri gitmeyecektir.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir Adim Group Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Yaygın Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım Www.BirAdımGroup.com Turan KAYĞUSUZ Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi