Ekonomideki Kara Delik: Belediyeler


Bu makale 2020-07-01 15:43:42 eklenmiş ve 1173 kez görüntülenmiştir.
Niyazi KOÇ

 

Türkiye ekonomisi her sıkıntıya girdiği dönemde reform paketleri açıklanır ve yeniden umutlar tazelenir. Bu reform paketlerinde ki programların neredeyse tamamı da beklentilerden ibarettir. Aslında bu kadar kısa sürelerde ekonomideki sıkıntıları gidermek için öngörülen reformlar yeni sıkıntılarında habercisidir. Her açılan reform paketi bir öncekinin iflasının açıklanmasından başka bir şey değildir.

Oysa ki; Ekonomide çok büyük kara delikler var. Özel sektörün borcundan, vatandaşın içine düşürüldüğü borç batağına kadar. Bu kara delikleri kapatmadan  bir ekonomik  programı  sağlıklı yürütmek mümkün müdür?

Ekonomide kara delik denilince akla hemen öncelikle sosyal güvenlik kurumları gelmektedir. Ne yazık ki yaygın anlayış da böyledir. Devlet erkanı için alınan milyon dolarlık  uçaklar, inşaat sektörü üzerinden betonlara gömülen milyon dolarlar, örtülü ödenekten harcanan milyon dolarlar, korumalar için ithal edilen  Jipler için ödenen milyon doları  da unutmamak lazım değil mi? Bu savurganlıklar yapılmasa  doğru yatırımlar için  önemli oranda  kaynak oluşturulabilirdi. Bu debdebeli  harcamalara son verilmelidir. Bence bu savurganlık’tan görgüsüzlük’ten başka bir şey değildir.

Gözlerden kaçan asıl kara delik ise BELEDİYE’lerdir. Yurtdışından borçlanma  imkanı getirilmesiyle  birlikte rayından çıkan kontrolsüzce borçlanma önümüzdeki dönem büyük bir ekonomik sıkıntıya ve hacizlere  yol açacaktır. Görüntü de sadece yanlış ve gereksiz harcamalardan daha çok haksız bir zenginleşme den de söz etmek gerekiyor. Yapılması  gereken bir hizmet olan kaldırımların yapılması için bile devasa afişler bir de  yapılması,törenler yapılması bile bazı gerçekler ile  yüzleşmemiz gerekmez mi? Birde  o kaldırımlar aynı yıl içinde beş kez yapılıyorsa………….

Belediyelerde meclis üyeleri bir şekilde ikna edilerek yatırım yapılacak adı altında uzun süreli borçlanma yetkisi alarak borçlanmaktadır. Fakat bu paranın nerede nasıl kullanıldığı konusunda ne yazık ki bir açıklık yok. Sürekli  değiştirilen kaldırımlar, yap boza dönüşen yollar, sürekli hale getirilen festivaller,konserler ve çeşitli sponsorluklar yolu ile yandaşlara ve kendilerine aktarılan kaynakların hesabı ne yazık ki sorulamamakta ya da üstü  kapatılmaktadır.

Hep söylenir; Belediyelerde bir sistem kurulmuş ki  dillere destan olmuş zaten. Bir iş yapacaksanız hemen arkasından faturalaşma düzeni kurulmuş oluyor. İlgili firmanın sahibi soruyor ‘ne kadar keselim abi’  diye. Bir iş yapılıyor işin bedeli 100 bin TL’ dir, kesilen fatura ise 150 bin TL’dir. Aradaki farkın da nereye gittiği herkesin malumudur. Durmadan değiştirilen ihale yasası da bu yolsuzluklara meşru zeminler oluşturmaktadır. Çünkü siyasetin finansmanı artık belediye müteahhitlerinden sağlanıyor gerçek olan bu. Bundan dolaydır ki hiç belediye başkanı Belediye şirketlerine karşı çıkmaz çünkü oralar siyaset kalpazanlarının rant kapısıdır. Belediyeler asli işlerini kendileri yapacaklarına  müteahhitler aracılığı ile yaptırmayı tercih ediyorlar nedense.

Yani hem gereksiz şekilde  Belediyelerin parasını harcamakla kalmıyorla ; bir de  borç alınan paranın bir kısmını da  peşkeş çekiyorlar, yandaşlara dağıtılıyor, seçim masrafları için kaynak oluşturuluyor. Nasıl olsa Sayıştay raporları da TBMM denetiminden kaçırılıyor belki de artık hiç   gelmeyecek. Ne güzel  memleket değil mi?

Neyi  bekleyeceğiz? Şimdi  yetkililer  bunu ihbar kabul edip belediyelerin harcamalarını mercek altına alır ? Benim hiç ama hiç ümidim yok. Umarım duyarlı yetkililer harekete geçer.

Yoksa  bunlar  organize işler mi?

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir Adim Group Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Yaygın Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım Www.BirAdımGroup.com Turan KAYĞUSUZ Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi