KURTBAKIŞI… BİR İNTİHARIN ARDINDAN…


Bu makale 2017-02-28 13:15:21 eklenmiş ve 940 kez görüntülenmiştir.
Cengiz KURT

KURTBAKIŞI…

BİR İNTİHARIN ARDINDAN

Her zaman iftiradan yakınıyorum. Hatta bir önceki yazımın konusuda iftira idi. İnsanlığımızı yok eden en önemli silah gördüğüm iftira çılgınlığı, toplumsal yaşantımızda propoganda temelinde kendisine haksız bir şekilde yer edindiğine de maalesef tanık olmaktayız.

Bugünkü yazımın konusunu Çukurova Üniversitesi ismininde yer aldığı bir intihar ve sonrası yapılan açıklamalara ayırmak istedim. Zira vahim bir olayın neticesinde kamuoyunu yanlış yönlendirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Oldum olası intiharlar beni derinden üzer vede sinirlendirir. Çok yakın dostlarımdan da intihar edenler oldu. Hatta cesedini astığı ipten kucaklayarak indirdiğim arkadaşımda oldu maalesef. İşte inancım ve bu yaşadıklarım neticesinde; nerde bir intihar duysam, tarifi imkânsız bir üzüntü ve bir o kadarda kızgınlıkla iç içe duygular içerisinde kalalakalırım.

Hep söylerim! Gidene de kalana da zor hayat bırakır intihar edenler. Doğuşumuza karar veremediğimiz bir yaşamı sonlandırmaya karar vermeye yetkili değiliz. Ama günümüzde maalesef hep şeytanın işbirliği içerisinde yaşam sürer oldu insanoğlu. Zor koşulları umursamaz arkadaşlıkları yaşamamız, dostluk bağlarının zayıflaması, yaşamsal inancımızı kaybetmemiz neticesinde yaşantımızı artık, şeytana meze olarak sunuyoruz.

İl dışındaydım. Bir arkadaşım yahu sizin üniversiteden KHK ile imza bildirgesine imza atmış biri intihar etmiş sözü ile irkildim. Çokta korktum, başımdan kaynar sular döküldü! Üniversitemizde imza bildirgesine imza attığı için soruşturma geçiren sadece iki akademisyen arkadaşım var diye biliyordum.  Onlarsa son KHK ye kadarda görevlerinin başındaydı. Arkadaşım yazık değil mi gencecik bir bilim insanına bunu yaşatmışsınız? Adam feto’cu değilmiş diyerek, üniversiteli olmam münasebetiyle bana da baya bir serzenişte bulundu ve rektörümüzden tutunda herkes kızgınlıktan nasibini aldı.

Zira gazete haberleri ve sosyal paylaşım sitelerinde “İşten atılan akademisyen Mehmet Fatih Traş intihar etti “,“Üniversiteden ilişiği kesilen Mehmet Fatih Traş intihar etti” benzeri başlıklarda içeriği ile arkadaşımın serzenişine hak verecek kadar haberler yer alıyordu.

Haber kaynaklarına ve sosyal medya paylaşımlarına bakınca bende hemen arşiv taraması yaptım. Üniversitemiz akademisyeni midir? Gerçek olan şuydu; Dr. Mehmet Fatih Tıraş, İİBF Ekonometri bölümünde araştırma görevlisi olarak doktorasını yapmakta, barış bildirisine imza atmakla beraber doktorasına devam etmiştir. 2016 Haziran tarihinde ise doktorasını tamamlamasının ardından 2547 sayılı Kanunu 50/d maddesine göre; araştırma görevliliği hukuken sona ermiş. Buraya kadar bir hukuksuz işlem bulunmamaktadır. Zira nice doktorasını tamamladıktan sonra kadro alamayan yüzlerce akademisyen tanımaktayım. Bu intihar olayı ile ilgili olarak Türk-eğitimsen sendikası üniversite şubesi-öğretim elemanları derneği ve birçok akademisyen tarafından çeşitli açıklamalar basında yer buldu. Bir intiharın ardından kişiler, kurumlar sorumlu tutuldu ve hatta politik cinayet şeklinde suçlamalar yüklendi.

Toplum kanunlarla ve kurallarla yönetilir. Ne Rektör ne Dekan, nede Akademik Kurullar kanun koyucu değildir. Dolayısı ile bir Rektör’ün telkinde bulunuyor olması haberi de bana göre doğru değildir. Kanuni mevzuat içerisinde yapılan işlemlerde kimseyi suçlayamazsınız. Ancak haksızlığa uğradığınıza inanıyorsanız zaten hukuki zeminde ve hak arama hürriyeti kapsamında hak aramak mümkündür. Oysa ki ! Barış bildirgesine imza atmış birçok akademisyende hak aramaya devam etmektedirler. Mutlaka adalet terazisi konuyu, enine boyuna tartacak suçlularsa hukuki yaptırıma maruz kalacaklar, değillerse hakları iade edilecektir.

Hal böyle iken her şekilde eleştiride bulunacağımız konular vardır. Günümüzde haksız kararları ile adeta ülkemizi yıkmaya çalışan nice savcı, hakim Feto dan içerde ve bugün onlar dünlerde yaptıklarının hesabını veriyorlar.Şimdi diyebilirsiniz ki!   Olan kime oldu? Evet olan haksız ithamlara maruz kalmış kişilere ve yakınlarına oldu. Bende feto yapılanmasının gerek basın ayağı, gerek mülki, gerek siyasi ve gerekse adli makamlar ile linç kampanyasına uğradım. Gizlenen feto yapılanması kendilerine beni tehdit gördüklerinden olacak ki halada hakkımda formül aradıklarını bilmekteyim. Ama ne yaşarsam yaşayayım kendi kimliği ile yaşayan bir insanın rahatlığında, benim yaşam sınavımdır, diyerek devletime ve kanunlara güvenerek meydan okudum. Ve 17 Aralık tarafıma yapılanların gerekçesini ve gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Görüyoruz işte mahkeme kadıya mülk olmuyor.

Benim üzüldüğüm konu olaylardan yararlanmayı vazife bilip propaganda yapanlardır.

Bir an düşünün bu hocamız intihar etmemiş olsaydı bu vazife sahibi kurum ya da kişiler şu an hangi açıklamaları neye dayanarak yapabileceklerdi? Yâda bu akademisyen arkadaşımıza intihardan önce kimler destek oldu yada el uzattı?

Bir insan hayatını suçlama aracı olarak kullanmayalım. Vicdanlarımızı konuşturalım, doğruyu arayalım. Adalet hepimize lazımdır. Kavgamız hak adalet üzerine olsun.

Dedim ya kalana zor olan hayatı kolay kılmak elimizdedir.  

Şimdi yeni suçlamalarla linç kampanyası başlatmak doğru değildir. Birilerini ismen suçlamak hukuki bir delile dayanmıyorsa hiç doğru değildir.

Linç kampanyasına soyunanları ve bir intiharın ardından propaganda zemininde acıları derinlendirenlere soruyorum! Yeni intiharlar içinizi mi rahatlatır mı?

Yapılan hukuksuz iş ve işlemler er geç adalet terazisinde tartılacaktır.

Unutmayalım! Söylenen her söz sahibini bağlasa da kamuoyuna yansıdıktan sonra vebali büyüktür.

Ve derim ki! Devletimize güvenelim.

 “Hep Birlikte;Parlak bir geleceğe!!!”

 

cengizkurt@gmail.com

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir Adim Group Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Yaygın Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım Www.BirAdımGroup.com Turan KAYĞUSUZ Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi