Kazançlı Bir Meslek...


Bu makale 2017-03-26 14:48:32 eklenmiş ve 1755 kez görüntülenmiştir.
Cengiz KURT

KURTBAKIŞI…Cengiz KURT

Yüksekokul ve Üniversite Mezunlarına Alternatif ve Kazançlı Bir Meslek

DEĞERLEME UZMANLIĞI

Türkiye’nin her yerinde gerek serbest gerekse bir değerleme şirketinde yada bir kurumda her üniversite ve yüksekokul mezununun yapabileceği kazançlı bir meslektir değerleme uzmanlığı.

Türkiye’de üniversite mezunları kendi allanlarında istihdam sorunu ile karşılanınca alternatiflere yönelmek zorunda kalmaktadırlar. Bugünkü yazımı binlerce üniversite mezunu arkadaşların iş arayışlarına sürekli tanık olmam nedeniyle önemli bir kariyer ve istihdam şansı veren geliri yüksek “SPK Değerleme Uzmanlığı” konusuna değinmek istedim. Çünkü satın alınan bir gayrimenkule kredi vermeden önce, bankalar ve finans kuruluşları değerleme uzmanlarından görüş almak zorunda. Banka ve finans kuruluşları, değerleme uzmanlarını ya kendi bünyelerinde çalıştıracak ya da değerleme şirketlerinden hizmet alacak. Bilirkişilik yasasında ki değişikliklerle de artık mahkemelerde değerleme konularında ( kamulaştırma icra vs gibi)  değerleme uzmanlarını bilirkişi olarak görevlendirilecek.

Peki, konut ve gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için ne gerekiyor? Herkes değerleme uzmanı olabilir mi? Hemen açıklayayım, öncelikle sınavlardan başarılı olmak gerekiyor. Bu Sınavlar, Haziran ve Aralık ayı olmak üzere yılda iki kez Adana dahil 12 merkezde yapılmaktadır. Bu sınavlara girerken herhangi bir mezuniyet şartı da aranmıyor. Ancak sınavları başardıktan sonra sertifika için SPK ya müracaat etmek gerekiyor. İşte bu müracaatta eğitim durumu önem arz ediyor ve konut değerleme lisansı için en az 2 yıllık yükseköğretim düzeyinde, gayrimenkul değerleme uzmanlığı için ise en az 4 yıllık yükseköğretim düzeyinde mezuniyet şartı gerekmektedir. Bu durum son sınıfta okuyan üniversite ve yüksekokul mezunu öğrencilere sınavlara girmesine olanak sağlamaktadır Yani son sınıf öğrencileri de bu sınava girdiklerinde ve başarılı olduklarında mezuniyetleri ile birlikte ikinci bir meslek şansını da yakalamış olacaklar.

Peki, sınavlar nasıl yapılmaktadır? Şu ana kadar Kâğıt ortamında yapılan lisanslama sınavlarına ilave olarak elektronik ortamda da yapılması planlanmış görünüyor. Her iki sınav da sonuçları bakımından eşdeğerdir. SPL (sermaye lisanslama sicil ve eğitim kurumu ) sınav müracaat tarih ve koşullarını  ilan etmektedir. Bu kurum aynı zamanda SPK lisansına sahip kişilere tecrübe şartı için kısa eğitimler de vermektedir.

Değerleme uzmanlığı Lisans sınav konularına gelince, Konut Değerleme Lisansı için;  “Dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve meslek kuralları” ile “Gayrimenkul değerleme esasları”, Gayrimenkul Değerleme Lisansı için ise;” Dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve meslek kuralları”,”Gayrimenkul değerleme esasları”,”İnşaat ve gayrimenkul muhasebesi” ve  “Gayrimenkul mevzuatı” sınav konularından başarılı olmak ve tüm sınav neticelerinin toplam ortalamasının da 60  olması gerekmektedir.

Sınava nasıl hazırlanabilirim? Diyen uzman adaylarını da bilgilendirmem gerekirse; Konut değerleme ve gayrimenkul değerleme uzmanlığı için SPK’nın lisanslama sınavlarına hazırlamak için çeşitli kurumlar kurs vermektedir. Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB)da kurslar düzenliyor. Ancak özel kurumlarda eğitim vermektedir.

Bölgemizde “Adana Ümit Kaymak Akademi” değerleme uzmanlığı eğitimleri vermektedir. Uzun yıllar ilk ve tek olma özelliği ile Hakim-Savcılık ve KPSS gibi eğitimler ile birlikte Konut ve gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı gibi SPK Lisans eğitimlerini veren ADANA ÜMİT KAYMAK AKADEMİ Ziyapaşa bulvarındaki kendi binasında SPK lisans sınav konularına yönelik olarak “Dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı”, “‘Mesleki Mevzuat ve Etik Kurallar’, “Gayrimenkul Vergi Mevzuatı, Gayrimenkul Değerleme Esasları, Temel Finans Matematiği ve İnşaat ve gayrimenkul Muhasebesi” gibi konularda eğitimler veriyor.Adana Ümit Kaymak Akademi sahibi Arzu Kalenderoğlu hukukçu –eğitimci kimliğinin yanı sıra aynı zamanda TDUB üyesi olarak gayrimenkul değerleme uzmanı olduğunu yakinen bilmekteyim. Bu alanda meslektaşta sayılırız. Bu yazıyı kaleme aldığımda kendisi ile görüştüm bu konuda eğitimleri devam etmekte ve arayanlara yardımcı olabileceklerini, sorularına cevap sunacaklarını belirtti. Bu konuda bana da yazabilirsiniz bende elimden geldiğince bilgi vermeye çalışırım.

“Hep Birlikte;Parlak bir geleceğe!!!”

 

 

cengizkurt@gmail.com

facebook@cengizkurt01

 

twetter@cengizkurt01

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir Adim Group Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

© Copyright 2017 Yaygın Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım Www.BirAdımGroup.com Turan KAYĞUSUZ Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi